اصول و موارد ایمنی دراستفاده از وسایل گازسوز (قسمت دوم)

خوانندگان گرامی در شماره ی قبل در باره ی ویژگی های وسایل گاز سوز وبرخی   نکته های ایمنی مرتبط صحبت کردیم .اکنون در این شماره، رعایت دیگر اصول و موارد ایمنی را سفارش     می کنیم:

*حتماً از شیلنگ های گاز استاندارد استفاده کنید. جنس شیلنگ اهمّیّت زیادی دارد . برای اتّصال به وسایل گازسوز، نباید از شیلنگ های آب و یا شیلنگ های متفرقه استفاده کرد. استفاده از شیلنگ نامناسب می تواند خطر جانی داشته باشد.

*برای اتّصال شیلنگ گاز از بست های مخصوص استفاده کنید.

*جهت اطمینان از اینکه شیلنگ نشتی نداشته باشد، از کف صابون استفاده کنید. ضمناً مطمئن شوید که شیلنگ ترک خوردگی و سوراخ ندارد، توصیه می شود هر دو سال یک بار شیلنگ گاز عوض شود.

هر گاه یک وسیله ی گازسوز یا دودکش آن درست نصب نشده و یا کارکرد آن دچار مشکل شده باشد، گاز سمّی درون خانه پخش می شود. این گاز کاملاً بی رنگ و بی بوست. تنفّس گاز سمّی باعث گازگرفتگی، مسمومیت و مرگ می شود.

نشانه های اوّلیه گازگرفتگی عبارت اند از:

- خواب آلودگی- ضعف - کرختی بدن سردرد - تهوّع - درد قفسه سینه و....

 در صورت مشاهده این علایم، فرد مسموم را در معرض هوای آزاد قرار دهید و همه ی وسایل گازسوز را تا کنترل و بازرسی کامل سرویس کار مجاز، خاموش نگه دارید.

یکی از نشانه های خوب کار نکردن وسیله گازسوز و تولید گاز سمّی، شعله بسیار کم و زرد رنگ است. در این حالت فوری دستگاه را خاموش کنید و با سرویس کار تماس بگیرید. شعله ی  وسیله ی گازسوز سالم، آبی رنگ است.

تهیه و تنظیم: رسول سیف

/ 3 نظر / 146 بازدید
فاطی

خیلی خوب بود مرررررسی

فاطمه gh

لطفا قسمت اول رو هم بزارید. ممنون مئ شم.

عسل

عالی بود واقعا به دردم خورد مرسی