اصول و موارد ایمنی دراستفاده از وسایل گازسوز

     با فرا رسیدن فصل پاییز و در پی آن زمستان سرد، استفاده از وسایل گرمازا شروع       می شود. باید توجّه داشت اگر به هنگام استفاده از این گونه وسایل، اصول و موارد ایمنی رعایت نشود، خطر آفرین است.

هر ساله عدهّ ی زیادی از افراد به علّت بی توجّهی یا کم توجّهی به اصول ایمنی و رعایت نکردن آنها، دچار آسیب و خسارت هایی می شوند. ما نکته های زیر را برای استفاده همه ی شهروندان و رعایت اصول ایمنی در وسایل گازسوز توصیه می کنیم:

پیش از خرید وسیله ی گازسوز، باید ازاستاندارد بودن آن مطمئن شوید.از افراد متخصّص برای نصب وسیله ی گازسوز استفاده کنید.همچنین نصب هر وسیله باید از طریق یک انشعاب گاز انجام گیرد.

ویژگی های دودکش مناسب:

*وقتی بخاری بدون دودکش نصب شود، گازهای سمّی حاصل از سوختن، وارد محیط خانه می شود و مسمویت با گاز منواکسید، خطرات جدّی دارد.بنابراین وسایل گاز سوز حتماً باید دودکش داشته باشند.

* دودکش باید بدون درز و محکم روی دستگاه قرار گیرد. اطمینان حاصل کنید که مسیر دودکش باز باشد و لانه ی پرندگان، مصالح ساختمانی و ساختمان های مجاور، خروجی دودکش را مسدود نکرده باشد.

*انتهای دودکش باید به کلاهک H مجهز باشد تا دود به محیط خانه برنگردد. قرار دادن انتهای دودکش در ظرف آب از خروج دود و گازهای سمّی جلوگیری می کند و مرگ آفرین خواهد بود.

علاوه بر این، خروجی دودکش نباید در کنار کولر و یا زیر پنجره باشد، چرا که گازهای سمّی وارد فضای خانه می شود.

*انتهای دودکش ، باید حداقل یک متر از سطح بام بالاتر و یک متر نیز از دیوار جانبی فاصله داشته باشد. برای کارکرد درست، طول افقی دودکش باید محدود باشد و شیب آن رو به پایین نباشد.

* دودکش نباید دارای پیچ و خم زیاد باشد؛ زیرا مانع خروج آسان گازهای سمّی می شود.دودکش مشترک برای چند واحد باید اندازه مناسبی داشته باشد. در غیر این صورت گازهای سمّی طبقات پایین تر، وارد فضای طبقات بالاتر می شود و می تواند موجب مسمویت شود.

*دودکش و اتّصالات آن باید از جنس مقاوم و بدون سوراخ یا نشتی باشد.بخاری های بدون دودکش نباید در محیط های بسته استفاده شوند. اطمینان حاصل کنید که همواره مقداری هوای تازه وارد محیط می شود.اگر هنگام روشن بودن وسیله ی گازسوز، بدنه دودکش سرد باشد، علامت این است که دودکش درست کار نمی کند، دستگاه را فوری خاموش کنید و به سرویس کار مجاز اطّلاع دهید.

*کارکرد صحیح وسیله ی گازسوز مستلزم گردش هوای مناسب بین داخل و خارج منزل است،از این روز درها و پنجره ها نباید به گونه ای درز بندی شوند که از ورود هوای تازه مورد نیاز جلوگیری کنند.

*نصب وسیله ی گازسوز در حمّام، سرویس های بهداشتی و اتاق خواب ممنوع است.

*روشن کردن اجاق گاز یا گاز پیک نیکی در آشپزخانه برای گرم کردن محیط خانه خطرآفرین است.

*استفاده از کباب پز یا منقل در درون خانه، پارکینگ و یا محوطه بسته، ممنوع است.

تهیه و تنظیم: رسول سیف

/ 5 نظر / 46 بازدید
علیرضا

آيا تبليغات باعث ناخوشايند شدن محيط وبلاگ شما ميگردد؟ آيا مي دانيد انجينير بلاگ تنها سرويس ثبت وبلاگ بدون تبليغات است؟

بیماران سلیاک

سلام حتما نمی دونید که محصولات ما فاقد گلوتن هستند و تنها انجمن به ثبت رسیده ای هستیم که تونستیم انواع کیک و شیرینی فاقد گلوتن رو در ایران اسلامی تولید کنیم و به خود می بالیم که محصولی رو ارائه می دیم که بیماران سلیاک با خیال راحت استفاده کنن و هیچ مشکلی برای اونها به وجود نیاد . امید که سفارش دهنده ی بعدی شما باشید از مدل کیک های ما دیدن کنید یا مدل مورد نظرتون رو سفارش بدید یا علی

نوید

آقا دمت گرم استفاده کردیم یاعلی

فاطمه

سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام.مطالبتون عالی بود... بدردم خورد... قابل دونستی یه سر هم به ما بزن...

ghost

امشب